Poznań jako miasto wojewódzkie oferuje różne możliwości zatrudnienia. Bezrobocie należy do najniższych w kraju, ponieważ wynosi obecnie poniżej 4 procent. Taki wynik dobrze rokuje na rozwój gospodarczy stolicy Wielkopolski. Dostrzegają to przedsiębiorcy, którzy jeszcze chętniej decydują się na rozpoczęcie działalności właśnie w Poznaniu. Wówczas niezbędny jest lokal handlowo-usługowy jako punkt kontaktu z klientem. Najczęściej wybierane są okolice centrum lub duże dzielnice z zapotrzebowaniem na dane usługi.
W zależności od branży inne jest zapotrzebowanie. W przypadku sklepu ważna jest przestrzeń, lokal pod gastronomię wymaga oddzielnych pomieszczeń, natomiast siedziba firmy musi mieć odpowiedni standard wizualny. W Poznaniu nie brakuje lokali do wynajęcia pod każdą z wymienionych branż. Jednak ceny są różne, bo wpływ na nie ma przede wszystkim lokalizacja oraz stan biurowca, w którym lokal jest wynajmowany. Na Jeżycach za metr kwadratowy miesięcznie trzeba zapłacić około 30 zł, w centrum prawie dwa razy więcej. Granica jest jednak bardzo ruchoma.
Specjaliści twierdzą, że idealny lokal usługowy to taki, który znajduje się przy głównej ulicy handlowej, w Poznaniu byłaby to ul. Świętego Marcina, a powierzchnia lokalu nie przekracza 80 metrów kwadratowych, czyli jest to lokal niewielkich rozmiarów. Kuszące mogą być również oferty sprzedażowe, tytułowane lokal dostępny natychmiast, szczególnie gdy cena za metr jest niższa niż 50 tys. zł. Jednakże takie okazje zdarzają się niezwykle rzadko, bo sprzedający miałby wówczas znikomy zysk ze sprzedaży tak atrakcyjnego punktu. Dlatego też najczęściej kupowane są zniszczone lub zaniedbane budynki, które zanim zostaną udostępnione mieszkańcom, muszą zostać wyremontowane.
Na poznańskim rynku dużym zainteresowaniem cieszą się także nowoczesne i atrakcyjne wizualnie lokale biurowe. Najwięcej tego typu pomieszczeń znajduje się w centrum miasta oraz w pobliżu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Miesięczny koszt wynajęcia biura zaczyna się od 2 tys. złotych. Najbardziej prestiżowe lokale wymagają wykładu nawet pięć razy większego.