Ostrów Tumski w Poznaniu

Ostrów Tumski to, okolona ramionami Warty i Cybiny, wyspa w Poznaniu i jedno z najważniejszych miejsc nie tylko w historii Poznania, ale i całej Polski. To właśnie na Ostrowie Tumskim znajduje się jeden z najstarszych w Polsce kościołów, Bazylika archikatedralna św. Piotra i św. Pawła, w którym w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. Tutaj też w 968 roku utworzono pierwsze w Polsce biskupstwo. Tutaj spoczywają szczątki Mieszka I i Bolesława Chrobrego i ich następców.

W ciągu swej przeszło tysiącletniej historii, Katedra była wiele razy niszczona. W 1945 roku, w czasie walk o Ostrów Tumski, w Katedrze wybuchł pożar, który strawił ją aż w 65 %. Na całe szczęście, kaplice, które teraz swoją wspaniałością zachwycają przyjezdnych, wyszły z pożaru nieomal bez szwanku.

W czasie powojennej odbudowy, postanowiono wyeksponować głównie, odkryte dzięki zniszczeniom, gotyckie elementy Katedry.

Ostrów Tumski Poznań

We wnętrzu Katedry na szczególną uwagę zasługuje Kaplica Złota (Królewska), w której umieszczono szczątki Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Pełni ona teraz funkcję mauzoleum tych pierwszych władców Polski.

Zobaczyć trzeba także, pochodzącą prawdopodobnie z czasów Mieszka I, zachowaną część wapiennej chrzcielnicy.

Niedaleko Katedry stoi niewielki Kościół Najświętszej Marii Panny, który zbudowany został w XVI wieku na miejscu wzniesionej tu po przybyciu Dobrawy, żony Mieszka I, kaplicy zamkowej. W jego wnętrzu znajdują się polichromie, namalowane przez znanego polskiego malarza kolorystę – Wacława Taranczewskiego. Szczęśliwym trafem, Kościół Najświętszej Marii Panny uniknął znaczących zniszczeń w czasie, prowadzonych na Ostrowie Tumskim, działań wojennych.

Na Ostrowie Tumskim stoi także renesansowa Akademia Lubrańskiego, w której wykładał niegdyś, znany ze swych rewolucyjnych metod nauczania, niemiecki humanista, Krzysztof Hegendorfer.

Obecnie, w budynku Akademii mieści się Muzeum Archidiecezjalne. Zobaczyć w nim można Miecz świętego Piotra, którym, w czasie pojmania Chrystusa, św. Piotr miał odciąć ucho jednemu ze sług arcykapłana. Miecz ten ofiarowany został przez papieża Jana XIII pierwszemu polskiemu biskupowi – Jordanowi.

Na uwagę zasługuje także, ocalała po wojnie, XVI-wieczna psałteria. W tym trzykondygnacyjnym budynku mieszkało dwunastu psałterzystów, których zadaniem było odśpiewywanie porannej mszy w Katedrze oraz całonocne śpiewanie psalmów.

Ostrów Tumski jest jednak znany nie tylko ze względu na swoją historię. Jest to bowiem niezwykle urokliwe, zadbane miejsce, w którym przyjemnie spędzić niedzielne popołudnie. Wiele par pragnie wziąć ślub w Katedrze, która pamięta najbardziej doniosłe wydarzenia w dziejach najwcześniejszej Polski. Popularnością wśród zakochanych cieszy się także Most Biskupa Jordana na Cybinie (Most Cybiński, Most Śródecki), który łączy Ostrów Tumski ze Śródką. Most ten bowiem wzorowany jest na, znajdujących się na całym świecie, Mostach Miłości. Zakochani przychodzą tu i przypinają do mostowych barierek kłódki ze swoimi imionami lub inicjałami. Kłódki te symbolizować mają trwałość, łączącego ich uczucia. W Polsce bardziej popularny jest wrocławski Most Miłości, Most Tumski, ale i na Moście Biskupa Jordana w Poznaniu przybywa coraz więcej kłódek.

2 komentarze

  1. Marcin sierpień 2012 at 10:08 #

    to w poznaniu był chrzest Polski? hmm. . może zaraz przeczytam że Gniezno nie było też stolicą Polski? BZDURY

    • Mayer październik 2012 at 20:31 #

      Wlasciwie to nie mozna wykluczyc, ze Poznan nie byl pierwsza stolica. istnieja takie teorie (np. prof. Labudy)

Zostaw komentarz