Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko

Powstały w 1976 roku Rezerwat Przyrody „Meteoryt Morasko” jest pod wieloma względami zupełnie niezwykły. Nie dość, że zobaczyć w nim można unikalny na skalę światową zespół kraterów, to jeszcze znajduje się on w obrębie Poznania. Konkretnie w znajdującej się przy północnych granicach miasta, w dzielnicy Morasko.

Rezerwat, zajmujący obszar 55 hektarów, obejmuje najwyższe wzniesienie w Poznaniu – Górę Moraską (154 m n.p.m.). To właśnie na jej południowym stoku znajduje się siedem kraterów, z których największy ma średnicę około 60 m i głębokość około 11,5 m. Trzy z nich, wypełnione wodą, wyglądają jak małe, leśne jeziorka. Szacuje się, że kratery powstały w okresie między 4,7 a 6,1 tysięcy lat temu, w wyniku upadku meteorytu Morasko. Należał on prawdopodobnie do roju Perseid, którego orbita przecina się z orbitą ziemską w połowie sierpnia każdego roku.

Pierwsze ślady po uderzeniu meteorytu, odkrył w 1914 roku niemiecki żołnierz. Znalazł on, w czasie budowania umocnień wojskowych, ważący około 75kg, odłamek.

Największy odnaleziony tu odłamek ważył 164kg i odnalazł go w 2006 roku, przy użyciu wykrywacza metalu, Krzysztof Socha – poszukiwacz meteorytów z Kielc.

Miejsc, takich jak Morasko, jest bardzo niewiele na całym świecie. Łączna ilość odnalezionej w poznańskim rezerwacie masy meteorytowej stanowi największe tego typu znalezisko na terenie całej Europy Środkowej.

Rezerwat „Meteoryt Morasko” nie został jednak założony tylko ze względu na znajdujące się na jego obszarze kratery. Jest on prawdziwym zabytkiem przyrodniczym, w którym występuje wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin. Spotkać tu można między innymi:

  • objętą ścisłą ochroną i występującą głównie w górach, lilię złotogłów

  • rzadko występującego na terenie Wielkopolski, toksycznego kopytnika pospolitego

  • bardzo rzadkiego w Wielkopolsce rogatka krótkoszyjkowego

Na terenie rezerwatu występuje także, objęty ścisłą ochroną, ptak nocny – lelek kozodój.

Dzięki znakomitemu położeniu, do rezerwatu dojechać można autobusem komunikacji miejskiej (linią 88). Przez Rezerwat Morasko biegnie żółty szlak, którego należy się trzymać w czasie zwiedzania.

Jeden komentarz

  1. Weronika maj 2013 at 08:51 #

    Film pokazujący uroki rezerwatu; https://www.youtube.com/watch?v=Gz4ERHLDnzM

Zostaw komentarz